IV Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej dla Gimnazjalistów „Markowianin, Polak, Europejczyk, czyli nie taka Unia straszna…” – zapraszamy do udziału!

IV Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej „Markowianin, Polak, Europejczyk, czyli nie taka Unia straszna…” adresowany jest do mareckich gimnazjalistów, którzy ukończyli 14 lat. Celem Konkursu jest propagowanie wiedzy o integracji europejskiej, współdziałaniu państw i społeczeństw oraz o funkcjonowaniu instytucji Unii Europejskiej.

Obecnie, idea integracji europejskiej powiązana jest z wieloma sferami życia codziennego. Podstawowa wiedza z zakresu Unii Europejskiej wymagana jest podczas egzaminu gimnazjalnego, matury z historii, geografii, czy wiedzy o społeczeństwie, a także na wielu kierunkach studiów. Również w życiu zawodowym zrozumienie mechanizmów, jakimi rządzi się postępująca integracjami pomiędzy krajami Wspólnoty jest niezbędne na wielu stanowiskach, zarówno w administracji publicznej, jak i w sektorze prywatnym. Dlatego też stowarzyszenia Grupa Marki 2020 oraz Projekt Marki postanowiły podjąć się kontynuacji Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej, by w przystępny sposób zachęcić uczniów do zgłębienia wiedzy na temat idei integracji europejskiej oraz jej rozwoju na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci.

Patronat honorowy nad czwartą edycją konkursu objął Poseł do Parlamentu Europejskiego Michał Boni, który ufundował wyjazd studyjny do Parlamentu Europejskiego połączony ze zwiedzaniem Brukseli dla laureata konkursu oraz Burmistrz Miasta Marki Jacek Orych.

Konkurs składać się będzie z dwóch etapów. Zakres pytań konkursowych obejmować będzie historię integracji europejskiej po II wojnie światowej do chwili obecnej, wiedzę z zakresu funkcjonowania instytucji Unii Europejskiej oraz informacje na temat krajów członkowskich. Pierwszy etap konkursu, który składać się będzie z pytań testowych oraz pytań otwartych, przeprowadzony zostanie 8 maja 2017.

Finał konkursu, do którego zakwalifikowanych zostanie dziesięciu uczestników pierwszego etapu z najwyższą liczbą zdobytych punktów, przeprowadzony zostanie w konwencji teleturnieju „Jeden z Dziesięciu” w Mareckim Ośrodku Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego 25 maja 2017 o godzinie 10:00. Rozdanie nagród i dyplomów nastąpi bezpośrednio po przeprowadzeniu etapu finałowego.

Uczniowie gimnazjów z obszaru Marek chęć uczestnictwa w konkursie zgłaszają nauczycielowi wskazanemu przez dyrekcję szkoły, natomiast uczniowie gimnazjów spoza terenu Marek swoje zgłoszenie do konkursu wysyłają na adres mailowy: pawel.pniewski@marki.pl lub za pomocą zakładki ZAPISY znajdującej się na stronie https://markiue.wordpress.com.

W konkursie udział wziąć mogą uczniowie mareckich gimnazjów oraz uczniowie gimnazjów spoza obszaru Marek, którzy są mieszkańcami Miasta Marki. Warunkiem udziału w konkursie jest ukończenie 14 lat do dnia 1 lipca 2017 roku. Wymóg ten wynika z regulaminu zwiedzania Parlamentu Europejskiego, który jest głównym punktem pobytu laureatów w Brukseli.

Konkurs organizowany jest we współpracy z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce, Miastem Marki oraz Mareckim Ośrodkiem Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego.

Patronat medialny nad konkursem objęli: Radio FAMA, Życie Powiatu na Mazowszu, Ekspres Marecki oraz Portal Społeczności Marek marki.net.pl. Utworzona została strona internetowa: https://markiue.wordpress.com, na której znajdują się informacje o konkursie oraz regulamin.

PLAKAT KONKURS UE poprawiony

Autor

Arkadiusz Werelich

Urodziłem się 30 marca 1980 roku w Warszawie i mieszkam w Markach od urodzenia. Wychowywałem się wraz z dwojgiem rodzeństwa w katolickiej rodzinie, w domu z zasadami na ulicy Kościuszki, jednej z najstarszych ulic naszego miasta. Uczęszczałem do mareckiej Szkoły Podstawowej nr 1 przy ulicy Okólnej, a po jej ukończeniu podjąłem naukę w Liceum Ekonomicznym im Stanisława Herbsta w Warszawie. Jestem absolwentem Wyższej Szkoły Menedżerskiej Stowarzyszenia Inicjatyw Gospodarczych. Po ukończeniu studiów zajmuję się wraz z rodziną współprowadzeniem sklepu spożywczego, który istnieje w Markach od 16 lat. Prywatnie jestem szczęśliwym mężem żony – Anny, a wolny czas spędzam na siłowni. Pasjonuje mnie budowa ludzkiego ciała i zdrowe zasady żywienia. Skłoniło mnie to do starania się o tytuł certyfikowanego instruktora kulturystyki i fitness. Moje życie od zawsze ściśle związane było ze sportem, od najmłodszych lat swojego dzieciństwa trenowałem w klubach piłkarskich: DKS TARGÓWEK i MARCOVIA MARKI. Z czasem pochłonęły mnie ćwiczenia fitness, tą pasją zajmuję się od 12 lat . Stało się to częścią mojego życia. Hobbistycznie zajmuję się fotografią oraz numizmatyką, lubię również dobry film, a także programy z gatunku dokument i publicystyka. Czas urlopowy najchętniej spędzam w górach, zarówno narty jak i wędrówki to najlepsza forma aktywnego wypoczynku. Pasjonuje mnie kultura Ameryki Południowej a dokładniej rzecz biorąc starożytnych Indian z plemienia Majów. Zwiedzenie tego kontynentu to moje najskrytsze marzenie. Kibicuję klubowi Legii Warszawa, który wspieram jako kibic i członek mareckiego fan klubu tejże drużyny. Jeśli chodzi o zagraniczny football to moją sympatie zaskarbiła sobie FC Barcelona.