Poselski projekt ustawy o referendum w sprawie ustroju miasta stołecznego Warszawy skierowany do pierwszego czytania!

Zapewne wszyscy pamiętamy poselski projekt ustawy PiS włączający podwarszawskie samorządy, takie jak nasz marecki w granice – miasta stołecznego Warszawy, jako jednostki metropolitalnej. To wówczas mareckie społeczeństwo w dość wyraźny sposób wyraziło swoje niezadowolenie z tego pomysłu, angażując się chociażby w akcję #MamyPrawoGłosu, której byłem inicjatorem.

Wynikiem oporu ze strony samorządów były licznie organizowane referenda gminne, które miały na celu wypowiedzenie się mieszkańców co do przyszłości ich gmin i miast. Niestety mieszkańcom naszego miasta nie dane było zagłosować w drodze referendum, ponieważ podzielona Rada Miasta Marki, podczas dwóch podejść nie potrafiła wypracować większości niezbędnej do przeprowadzenia referendum. Na całe szczęście pomysłodawcy ww. projektu wycofali się ze swoich planów.

Zważywszy na powyższe wydaję się, że narzędzie w postaci obligatoryjnego i ustawowego referendum jest w tym przypadku bardzo cenne. Uchroni to mieszkańców przed pozbawieniem ich możliwości wypowiedzenia się w tak ważnych sprawach, tylko dlatego, że skłóceni ze sobą radni nie mogą dojść do porozumienia ponad podziałami.

Uważam, że dobro mieszkańców jest tu najważniejsze, ponieważ partie rządzące zmieniają się i miewają różne pomysły, a lokalne społeczności były, są i będą, dlatego narzędzie w formie referendum powinno służyć mieszkańcom w tej i każdej przyszłej kadencji Sejmu RP.

W tej sytuacji powinniśmy, jako mieszkańcy kibicować, aby poniższy projekt ustawy, złożony w Sejmie RP przez grupę posłów PO, który to został skierowany do I czytania – wszedł w życie bez zbędnej zwłoki.

Poselski projekt ustawy o referendum w sprawie ustroju miasta stołecznego Warszawy. Druk nr 1987.

sejm

Autor

Arkadiusz Werelich

Urodziłem się 30 marca 1980 roku w Warszawie i mieszkam w Markach od urodzenia. Wychowywałem się wraz z dwojgiem rodzeństwa w katolickiej rodzinie, w domu z zasadami na ulicy Kościuszki, jednej z najstarszych ulic naszego miasta. Uczęszczałem do mareckiej Szkoły Podstawowej nr 1 przy ulicy Okólnej, a po jej ukończeniu podjąłem naukę w Liceum Ekonomicznym im Stanisława Herbsta w Warszawie. Jestem absolwentem Wyższej Szkoły Menedżerskiej Stowarzyszenia Inicjatyw Gospodarczych. Po ukończeniu studiów zajmuję się wraz z rodziną współprowadzeniem sklepu spożywczego, który istnieje w Markach od 16 lat. Prywatnie jestem szczęśliwym mężem żony – Anny, a wolny czas spędzam na siłowni. Pasjonuje mnie budowa ludzkiego ciała i zdrowe zasady żywienia. Skłoniło mnie to do starania się o tytuł certyfikowanego instruktora kulturystyki i fitness. Moje życie od zawsze ściśle związane było ze sportem, od najmłodszych lat swojego dzieciństwa trenowałem w klubach piłkarskich: DKS TARGÓWEK i MARCOVIA MARKI. Z czasem pochłonęły mnie ćwiczenia fitness, tą pasją zajmuję się od 12 lat . Stało się to częścią mojego życia. Hobbistycznie zajmuję się fotografią oraz numizmatyką, lubię również dobry film, a także programy z gatunku dokument i publicystyka. Czas urlopowy najchętniej spędzam w górach, zarówno narty jak i wędrówki to najlepsza forma aktywnego wypoczynku. Pasjonuje mnie kultura Ameryki Południowej a dokładniej rzecz biorąc starożytnych Indian z plemienia Majów. Zwiedzenie tego kontynentu to moje najskrytsze marzenie. Kibicuję klubowi Legii Warszawa, który wspieram jako kibic i członek mareckiego fan klubu tejże drużyny. Jeśli chodzi o zagraniczny football to moją sympatie zaskarbiła sobie FC Barcelona.