Podwyżki dla nauczycieli szkół ponadpodstawowych oraz specjalistów poradni psychologiczno – pedagogicznych?

Wczorajsze posiedzenie Komisji Edukacji, Sportu i Turystki Powiatu Wołomińskiego było jednym z najważniejszych w mojej dotychczasowej działalności radnego.

Spotkanie z dyrekcjami szkół ponadpodstawowych i poradni psychologiczno-pedagogicznych dotyczyło przygotowań placówek oświatowych do naboru na rok szkolny 2019/2020, szczególnie pod kątem kadrowym i lokalowym. W związku z podwójnym rocznikiem, który zapuka do szkół już niebawem (reforma oświaty), czyli pierwsi absolwenci klas ósmych i ostatni klas gimnazjalnych – szkoły zderzą się z dużymi lub bardzo dużymi brakami kadrowymi. Już dziś wiemy, że przy maksymalnym, dodatkowym naborze uczniów – brakować będzie kilkudziesięciu nauczycieli różnych przedmiotów.

W tej sytuacji podjęliśmy dziś na posiedzeniu komisji decyzję o przeanalizowaniu możliwości finansowych powiatu pod względem ewentualnych podwyżek dla nauczycieli w postaci zwiększenia dodatków motywacyjnych, co pozwoli zwiększyć konkurencyjność naszych szkół względem szkół warszawskich. Zdajemy sobie sprawę z powagi sytuacji, dlatego traktujemy bardzo poważnie problem kadrowy w naszych szkołach ponadpodstawowych i poradniach.

Oczywiście samorząd, podobnie jak rząd nie ma swoich pieniędzy, dlatego ewentualne podwyżki musiałyby się odbyć kosztem innych obszarów np. inwestycji.

Autor

Arkadiusz Werelich

Urodziłem się 30 marca 1980 roku w Warszawie i mieszkam w Markach od urodzenia. Wychowywałem się wraz z dwojgiem rodzeństwa w katolickiej rodzinie, w domu z zasadami na ulicy Kościuszki, jednej z najstarszych ulic naszego miasta. Uczęszczałem do mareckiej Szkoły Podstawowej nr 1 przy ulicy Okólnej, a po jej ukończeniu podjąłem naukę w Liceum Ekonomicznym im Stanisława Herbsta w Warszawie. Jestem absolwentem Wyższej Szkoły Menedżerskiej Stowarzyszenia Inicjatyw Gospodarczych. Po ukończeniu studiów zajmuję się wraz z rodziną współprowadzeniem sklepu spożywczego, który istnieje w Markach od 16 lat. Prywatnie jestem szczęśliwym mężem żony – Anny, a wolny czas spędzam na siłowni. Pasjonuje mnie budowa ludzkiego ciała i zdrowe zasady żywienia. Skłoniło mnie to do starania się o tytuł certyfikowanego instruktora kulturystyki i fitness. Moje życie od zawsze ściśle związane było ze sportem, od najmłodszych lat swojego dzieciństwa trenowałem w klubach piłkarskich: DKS TARGÓWEK i MARCOVIA MARKI. Z czasem pochłonęły mnie ćwiczenia fitness, tą pasją zajmuję się od 12 lat . Stało się to częścią mojego życia. Hobbistycznie zajmuję się fotografią oraz numizmatyką, lubię również dobry film, a także programy z gatunku dokument i publicystyka. Czas urlopowy najchętniej spędzam w górach, zarówno narty jak i wędrówki to najlepsza forma aktywnego wypoczynku. Pasjonuje mnie kultura Ameryki Południowej a dokładniej rzecz biorąc starożytnych Indian z plemienia Majów. Zwiedzenie tego kontynentu to moje najskrytsze marzenie. Kibicuję klubowi Legii Warszawa, który wspieram jako kibic i członek mareckiego fan klubu tejże drużyny. Jeśli chodzi o zagraniczny football to moją sympatie zaskarbiła sobie FC Barcelona.